Úvodný koncert Slovenského komorného orchestra v Malej sále Slovenskej filharmónie


464   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Úvodný koncert

Úvodný koncert cyklu SKO sa uskutoční v nedeľu 22. októbra 2023 o 16. h v Malej sále Slovenskej filharmónie. So Slovenským komorným orchestrom (umelecký vedúci Ewald Danel) sa predstavia dvaja mladí flautisti – Emilia Reske (Poľsko) a Vojtěch Čermák (Česká republika). Sú víťazi siedmeho ročníka súťaže Flautiáda 2022, ktorým porota udelila cenu Slovenskej filharmónie, vďaka ktorej účinkujú v rámci aktuálnej sezóny SF.

Na úvod koncertu zaznie v premiére dielo slovenského skladateľa Víťazoslava Kubičku Bože, smiem ísť k Tebe, ktorá je malým obzretím sa za jeho doterajším životom, pri príležitosti životného jubilea. „Do skladby som zakomponoval niekoľko mne drahých motívov, ktoré patria k môjmu hudobnému krédu po celý môj život,“ hovorí skladateľ. 

Mladí umelci na scéne

Nasledovať bude Koncert pre dve flauty a orchester g mol Johanna Joachima Quantza. Sólistami nedeľného popoludnia budú dvaja mladí flautisti – Čech Vojtěch Čermák a Poľka Emilia Reske, víťazi  Medzinárodnej súťaže Flautiáda, ktorá je etablovanou flautovou súťažou v Európskom hudobnom priestore a teší sa veľkej obľube a záujmu nielen zo strany mladých hudobníkov, ale aj odbornej verejnosti z celej Európy. Program  doplnia diela Sergeja Rachmaninova a Bélu Bartóka pre sláčikový orchester. Sláčikové kvarteto č. 1 Sergeja Rachmaninova, ktoré bolo vydané až 58 rokov po jeho skomponovaní v roku 1947.

Neprehliadnite:

Pozri, Prešporok!
Pozri, Prešporok!
Od grafickej veduty k fotografickým pohľadom od Prešporka po Bratislavu


Úvodný koncert a posledné dielo Bélu Bartóka pred emigráciou

Na záver nedeľného programu zaznie v interpretácii Slovenského komorného orchestra trojčasťové Divertimento pre sláčikový orchester Bélu Bartóka z roku 1939, ktoré vzniklo na objednávku Paula Sachera, švajčiarskeho dirigenta, mecenáša a  zakladateľa Bazilejského komorného orchestra. Je to posledné dielo skladateľa pred emigráciou z Maďarska do USA, pred vypuknutím druhej svetovej vojny.

Úvodný koncert


V rámci 75. koncertnej sezóny zaznie v cykle SKO ďalších šesť koncertov v nedeľných termínoch o 16. h. Už teraz sa môžete tešiť na koncerty 12. novembra, 10. decembra 2023 a 28. januára 2024 a v utorky o 19. h v nasledujúcich dňoch: 13. februára, 16. apríla a 21. mája 2024.
Miesto pre umelecké zážitky: Malá sála, Koncertná sieň aj Stĺpová sieň Slovenskej filharmónie.

Text: SF
Foto: Peter Brenkus (úvodné foto) a archív SF
Medzititulky: redakcia

Viac informácií na: www.filharmonia.sk