Vianoce udržateľne a efektívne? Môžete sa inšpirovať trendmi v e-commerce v predvianočnom čase!


1912   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vianoce , e-commerce

Vianoce sa blížia a neodmysliteľne k nim patrí balenie darčekov. Časy, keď ľudia chodili po obchodoch a stáli dlhé hodiny v rade, aby si vybraný darček kúpili, sú už dávno preč. Dnes stačí jedno kliknutie myšou a za pár dní máte zásielku doma. Ušetrený čas, a mnohokrát aj peniaze, prinášajú väčšiu obľubu online nákupom. Aj väčšina firiem nakupuje pre svojich stálych klientov maličkosti, ktoré ich potešia. Dôležité je myslieť na to, do čoho ich originálne a efektívne zabaliť aj s ohľadom na životné prostredie. Ponúkame zopár trendových inšpirácií v e-commerce v tomto predvianočnom čase.

Medziročný obrat e-shopov v porovnaní s rokom 2020 vzrástol o 14 %. Z toho vyplýva, že stále viac ľudí nakupovalo vianočné darčeky cez internet. Všetok odoslaný tovar sa musí zabaliť tak, aby sa cestou nič nepoškodilo. Zákazníci si všímajú aj také detaily, ako je kvalita a originalita zabalenia doručovaného tovaru. Vďaka ponuke obalových materiálov na súčasnom trhu majú firmy a konečný zákazník množstvo možností ako darček na Vianoce efektívne a predovšetkým originálne zabaliť.
„Nezabalený darček stráca svoje kúzlo. Krása darčekov spočíva v samotnom nadšení, ktoré sa pekným obalom umocňuje aj keď obdarovaný tuší, čo sa v ňom ukrýva. Psychológia obalov je dnes veľmi dôležitá a na prvý pohľad nepekný obal dokáže celý zážitok z darovanej veci pokaziť,” hovorí Gabriela Fabianová zo spoločnosti RAJA.

Vianoce, e-commerce

Ako zefektívniť proces balenia v e-shopoch?

V logistike sa všetko podriaďuje efektivite – na tej všetko stojí a padá nielen na Vianoce. Kľúčovým faktorom je aj v oblasti e-commerce, pre ktorú je typický rýchly pohyb tovaru, najmä ak nastane prudký nárast objednávok v krátkom časovom úseku.

Rozumné balenie

Obalom sa v oblasti e-commerce skrátka nedá vyhnúť, no vďaka efektivite a dobrému nápadu nemusí obal pre firmy znamenať vysoké náklady a navyše zaujme koncového zákazníka. Efektívne balenie môže tiež prispieť k zníženiu nákladov na skladovanie a dopravu tovaru.
„Štúdie ukázali, že mnoho balíkov obsahuje až 40 % prázdneho priestoru v škatuliach. Z dôvodu nesprávnej veľkosti krabíc je zároveň dodávateľ nútený využiť viac výplňového materiálu a tiež fixáciu, aby sa tovar počas prepravy neznehodnotil. Obaly na mieru tak môžu ušetriť náklady nielen za prebytočné množstvo použitej výplne, ale šetria aj miesto v sklade, životné prostredie a znižujú cenu poštovného” hovorí Gabriela Fabianová.

Neprehliadnite:

šetrenie v domácnosti
Šetrenie v domácnosti. Tipy, ktoré vám pomôžu optimalizovať rodinné náklady k spokojnosti všetkých

Zaujať obalom

Balenia nemusia plniť len praktickú funkciu, ale môžu reprezentovať aj samotnú firmu a odlíšiť ju tak od konkurencie. Aj kvalitný originálny obal môže byť to, čo zaistí spokojnosť zákazníka. Možností je veľa. Čo tak urobiť z balenia súčasť darčeka? Originálnu krabičku, ktorú zákazník ďalej využije? „Vhodne zvolený obalový materiál a dizajn balenia môže výrazne podporiť predaj a vnímanie e-shopu a predávaného tovaru. Aj ten najbežnejší každodenný tovar môže byť vďaka kreatívnemu obalu premenený na unikátny darček,“ hovorí Gabriela Fabianová.

Zvýšenie efektivity skladu s využitím nových technológií

E-shopy sa väčšinou zaväzujú ku krátkej lehote dodania tovaru, čím lákajú zákazníkov na nákup pred Vianocami práve u nich. Preto sa v oblasti logistiky stále viac presadzujú procesy automatizácie systému evidencie tovaru alebo baliacich procesov, ktoré umožnia tovar rýchlo pripraviť na odoslanie. „Firmám sa vyplácajú investície do obalových strojov, ktoré umožňujú výrobu obalov na mieru. Znižujú tak spotrebu obalového materiálu a kompaktné stroje na výrobu výplne potom uľahčujú a urýchľujú proces balenia bez plytvania použitým materiálom,“ hovorí Fabiánová. Proces skladovania uľahčujú aj tepelné a termotransferové tlačiarne na jednoduchú a rýchlu výrobu štítkov, etikiet a čiarových kódov s rôzne dlhou životnosťou.

Vianoce

Baliť s predstihom sa oplatí!

Väčšina firiem rieši darčeky aj pre svojich stálych klientov. Už samotný obal môže plniť reprezentatívnu funkciu. Staviť na istotu môžete vďaka darčekovým taškám. Na trhu je k dispozícii niekoľko druhov a záleží len na vkuse zákazníka, ktorý si zvolí. „Dobrou voľbou sú napríklad lesklé tašky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú veľmi luxusne. Môžu to byť tiež 100 % ekologické tašky vyrobené zo zvyškov bavlny – tašky ZEROTREE. Naše tašky sa dajú okrem iného aj potlačiť vlastným logom alebo mottom firmy. Tieto tašky sa často využívajú vo firmách ako prezentácia spoločnosti,“ hovorí Gabriela Fabianová zo spoločnosti RAJA.

Nezabúdame na klasiku…

Nestarnúcim trendom je stále baliaci papier, ktorý je na trhu v mnohých variantoch potlače a dĺžky. Balenie do papiera vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, zručnosti a času, ktorého firmy obzvlášť pred Vianocami nemajú nazvyš. Preto sa oplatí darčeky vložiť do pekne vyzerajúcej krabičky, vyplniť hodvábnym papierom, ktorý chráni pred poškriabaním a dozdobiť ju stuhou a logom spoločnosti. Ďalšou možnosťou sú elegantné krabičky s priehľadným okienkom s magnetickým zatváraním alebo samostatným vrchnákom. Na výplň a zafixovanie je možné použiť farebné harmonikovo skladané papierové prúžky SizzlePak, ktoré zároveň perfektne chránia tovar pred poškodením a nárazom.

Vianoce

Vianoce a ekologické riešenia

Ďalším variantom ako zabaliť darčeky na Vianoce môžu byť priehľadné vrecká s kartónovým dnom, ktoré je možné použiť napríklad na cukrovinky, čokoládu alebo na čokoľvek iné. V čase, keď zákazníci hľadajú ekologicky zodpovedné obalové riešenia je priehľadná plastová fólia vyrobená z 30 % z recyklovaného plastu dobrou alternatívou ku klasickým plastovým fóliám, ktoré nie sú príliš šetrné k životnému prostrediu.
Pokiaľ predávate svojim zákazníkom gurmánske koše alebo darčekové kazety, sú pre tento druh tovaru skvelou voľbou kartónové koše alebo košíky, ktoré sú vďaka zosilnenej kartónovej mikrodrážke veľmi odolné. Ďalšou alternatívou môže byť kartónový kufor s pevnou kartónovou rukoväťou, vďaka ktorej sa ľahko prenáša a je zároveň ekologický.
V súčasnej dobe väčšina ľudí oceňuje, keď spoločnosti myslia aj na životné prostredie. To by sa malo premietnuť aj do darčekového balenia. Nikto neurobí chybu, ak siahne po ekologickom variante baliaceho papiera, tašky alebo krabičky. (BA)

Viac na: www.rajapack.sk