Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve ako oslava života a radosti z opätovného stretnutia s folklórom

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve

Tohtoročné Folklórne slávnosti pod Poľanou (FSP) v Detve budú oslavou a sviatkom tradičnej kultúry. I poďakovaním organizátorom a mnohým, ktorí ich tvorili a obohatili stovkami programov za celé tie uplynulé roky. Sú oslavou tvorivých aktivít, ktoré čerpajú z tradícií predchádzajúcich generácií. Po dvoch rokoch vynútenej prestávky pripravili organizátori 55. ročník ako oslavu života a radosti zo spoločného opätovného stretnutia. Zároveň aj ako spomienku na tých, ktorí už nie sú medzi nami.

Program 55. ročníka organizátori profilovali už od októbra minulého roka a navrhli osem scénických programov na hlavnej scéne. V nich majú svoje miesto domáce kolektívy a interpreti z Podpoľania, detské súbory, ľudové hudby, folklórne súbory a tanečníci, folklórne skupiny z ďalších regiónov kraja. Nezabúda sa ani na Slovákov žijúci v zahraničí. Ako už býva zvykom, ani pri tomto jubilejnom ročníku nebude chýbať Umelecký súbor Lúčnica s programom z tvorby profesora Štefana Nosáľa.

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve

Folklórny festival a sprievodné podujatia

Súčasťou 55. ročníka bude aj celý rad sprievodných podujatí komornejšieho charakteru v areáli amfiteátra, v kultúrnych zariadeniach mesta i na verejných priestranstvách. Zamerané sú na folklór, jarmok tradičných ľudových remesiel, výrobcov ľudových hudobných nástrojov, drevených vyrezávaných krížov, regionálne produkty z Podpoľania. Nebudú chýbať ochutnávky z tradičnej kuchyne, kultúra zahraničných Slovákov, či „zabudnuté“ dediny, tentokrát z Novohradu. Pre záujemcov z radov návštevníkov sú pripravené aj školy tanca, aktivity pre deti, ukážky remesiel, možnosť rozkázať si pred muzikou, verejná rozhlasová nahrávka a iné. Súčasťou festivalu bude nedeľná svätá omša za nositeľov tradícií, za pokoj na Zemi a zdravie pre všetkých.

Folklórne slávnosti poéd Poľanou

Drevený vyrezávaný kríž symbol kraja pod Poľanou

Drevený vyrezávaný kríž od majstra Jozefa Krnáča z Detvy, ktorý bude vystavený počas FSP v areáli amfiteátra, bude po skončení podujatia osadený na Kalvárii v Detve – na symbolickom cintoríne, medzi kríže in situ. Mesto Detva ho venuje ako prejav pietnej spomienky na zosnulých nositeľov tradícií a spolupracovníkov FSP, ktorí už nie sú medzi nami.

Folklór, Detvianske kríže

Výrobcovia ľudových hudobných nástrojov

Cestou na amfiteáter alebo pri prehliadke Detvy návštevníkov čakajú viaceré výstavy a sprievodné podujatia. Podpolianske múzeum ponúka viaceré zaujímavosti. Napríklad vytvorenie dlho očakávanej stálej expozície ľudových hudobných nástrojov v Podpolianskom múzeu v r. 2020 – 21, získaných zo súťaže výrobcov ľudových hudobných nástrojov organizovanou Folklórnymi slávnosťami pod Poľanou v Detve v rokoch 2001 – 2010 a 2017 – 2019. Ide o jedinečnú expozíciu, ktorá vznikla vďaka výrobcom a úsiliu tých, ktorí stáli pri zrode tejto myšlienky ako aj kolektívu realizátorov, s finančnou podporou Fondu na podporu umenia, darov podnikateľov a súkromných osôb.

Folklórne slávnosti pod Poľanou

Detvianska výšivka

Za pozornosť stojí aj výstava výšiviek v predajni Detvianske ľudové umenie, umelecký dvor Artesky, či zrekonštruovaný Vagačov dom, pôvodne rodinný dom zakladateľov a potomkov prvej bryndziarne na Slovensku (1787) s výstavou tradičného odevu. Galéria Jána Kulicha v neďalekej Zvolenskej Slatine ponúka počas celého leta výber z celoživotného diela Jána Kulicha, sprievodnú výstavu k 55. výročiu slávností pod Poľanou prezentujúcu cyklus 31 bronzových reliéfov Svadbenie.

Neprehliadnite:

Zo stálej expozície Z Detvy na more, J. J. Thurzo, prvý slovenský námorný kapitánViete, že v Detve sa narodil prvý slovenský námorný kapitán?

Mesto Detva žije folklórom

Mesto Detva – hlavný organizátor Folklórnych slávností pod Poľanou – vynovilo scénu a vybudovalo hygienické zariadenia pre účinkujúcich a priestory pre štáby. V areáli amfiteátra v roku 2021 pribudla replika dreveného salaša. S finančnou podporou mesta Detva a BBSK ju zabezpečilo OZ Detvani. Koncom roka 2020 bolo z podnetu vedenia Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve a mesta Detva zriadené Centrum tradičnej kultúry (CTK). Jeho vytvorenie schválilo zastupiteľstvo BBSK. CTK je organizačne začlenené pod Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, sídli v Dome kultúry A. Sládkoviča v Detve. Svoju činnosť má možnosť predstaviť aj na 55. ročníku FSP.

Folklór Detva

V knihe je napísané…

Záujemcom o Detvu je určená aj 350-stranová knižná monografia Detva, ktorú vydalo Mesto Detva v roku 2018 o živote, histórii, prírode, hospodárstve, tradíciách. Záujemciovia sa môžu zoznámiť aj s ďalšími titulmi vydanými v posledných rokoch. Spomienkové suveníry s logom 55. Folklórnych slávností pod Poľanou, autorom ktorého je akademický sochár Ján Kulich, je možné zakúpiť si na amfiteátri v Detve alebo v Galérii Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine.

Krojované bábätká

Podujatie 8. – 10. júla 2022 je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Folklór Detva

 

 

 

Text: Anna Ostrihoňová, predsedníčka Programovej rady FSP
Medzitulky: redakcia
Foto: A. Ostrihoňová, M.Suja, pixabay a archív redakcie
Viac na: www.detva.sk

Detva