Výstava Umelcova (ťažká) batožina


2738   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Umelcova batožina

 

Cesty umeleckých diel sú neraz podivné, kľukaté. O jednej mimoriadne zložitej a smutnej ceste bude „vyprávať“ výstava diel Arnolda Petra Weisz-Kubínčana (1898 – 1945) – Umelcova (ťažká) batožina. V Slovenskej národnej galérii bude otvorená od 20. júna do 10. novembra 2019 v Esterházyho paláci v Bratislave.

Významný maliar Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 – 1945) sa narodil v židovskej rodine v pruskom meste Usch. V rokoch 1913 – 1917 študoval sochárstvo na Umeleckopriemyselnej škole v Budapešti. Po vojne pokračoval v štúdiách v Berlíne, pravdepodobne na súkromnej akadémii.

Neprehliadni: Schaubmarov mlyn v Pezinku – pozvanie

Samhttps://www.lexikon.sk/schaubmarov-mlyn-v-pezinku-pozvanie/ostatná výstava diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana vznikla pri príležitosti nového výskumu autorovej tvorby a sústreďuje sa na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj. Skice, kresby a grafiky dopĺňajú vrcholné maliarske diela v niekoľkých tematických líniách, ktoré poskytujú divákovi kľúč na čítanie maliarovej tvorby aj doby, keď vznikala. Prezentuje unikátne a z veľkej časti nikdy nevystavené diela medzivojnového expresionistu európskej dôležitosti, ktorý napriek svojmu predčasne ukončenému životu priniesol do slovenského umenia závan medzinárodného umeleckého myslenia.

Realizácia výstavy sa odvíja na pozadí príbehu neobyčajnej akvizície – daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana. Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umelcovej pozostalosti A. P. Weisza-Kubínčana, zachránená matkou pani Katariny, Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 – 1978), ktorá s umelcom prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora. Maľby, kresby, skice, skicáre a výstrižky z dobovej tlače nám spolu s fascinujúcim príbehom prinášajú aj nové poznatky o rozsahu, povahe a kontexte jeho tvorby.

www.sng.sk