Kalamárka, Melichova skala, lazy pre romantikov aj raj horských cyklistov. Taká je Detva v lete. Neveríte?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kalamárka, skaly, lezenie, Detva2
Reklamy
Decathlon turistika banner

Detva a jej okolie má mimoriadne vzácne prírodné a kultúrno – historické dedičstvo. Prírodné danosti regiónu vytvárajú podmienky pre horskú turistiku, pešiu turistiku, cykloturistiku a – najmä v lete preferované – skalolezectvo a agroturistiku. K najväčším lákadlám pre návštevníkov však patrí v tomto rázovitom kraji archeologická lokalita Kalamárka a prírodná pamiatka Melichova skala. A tunajšie podpolianske lúky sú rovnako romantické ako napríklad tie toskánske v Taliansku. Na Slovensku ich nájdete naozaj asi iba v prekrásnom okolí Detvy – na úpätí najväčšej vyhasnutej sopky v strednej Európe.

Kalamárka

Kalamárka je strategicky výhodne umiestnená nad východnou časťou Detvianskej kotliny. Tvorí stĺpcovitý andezitový výbežok (803 – 816 m. n. m.) s vrcholovou plošinou, chránenou z troch strán vysokými zvislými skalnými stenami. Iba z východu bol vybudovaný približne 50 m dlhý val nad prirodzeným terénom. Je jedným z pozostatkov vulkanickej činnosti najväčšieho stratovulkánu v strednej Európe, akým Poľana nesporne je.

Kalamárka, skaly, lezenie, Detva

Foto zdroj: Instagram

Andezitová skalná plošina bola zaradená medzi prírodné pamiatky. Jej steny, komíny a veže presahujúce 10 m, sú vyhľadávaným miestom pre skalolezcov. Tiež ponúka panoramatický pohľad na všetky svetové strany: južné úpätie Poľany, Zvolenskú kotlinu, Bykovo, Javor, Ostrôžky, Štiavnické a Kremnické pohorie.

Kaľamárka, Detva, Turistika

Foto: I. Polívková

Archeologický výskum, ktorý tu prebehol v rokoch 1986 – 1989 s určitosťou dokázal a potvrdil viacnásobné osídlenie lokality niekoľkými kultúrami od neskorej doby cez dobu železnú, rímsku, obdobie sťahovania národov až po raný stredovek. Napríklad prvé kamenno – zemné opevnenie vzniklo v závere doby bronzovej v 9. až 8. storočí pred n. l. Ťažisko osídlenia patrí do neskoromoravského poveľkomoravského obdobia.

Kalamárka, skaly, turistika, Detva

Foto zdroj: Instagram

Melichova skala

Ide o stĺpový skalný útvar nachádzajúci sa na južnom úpätí Poľany nad osadou Skliarovo v Detve. Zvyšok čela lávového prúdu so zachovanými tvarmi tečúcej lávy je dominantou, ktorá výrazne vyčnieva z okolitých miernych svahov. Melichova skala je ľahko dostupná po modrej turistickej značke. Je zaradená medzi prírodné pamiatky.

Melichova skala, Detva

Foto zdroj: Instagram

Terasovité políčka

Terasovité políčka sú charakteristické len pre túto časť Slovenska. Vytvárajú jedinečnú prírodnú scenériu meniacu svoju farebnosť s každým ročným obdobím. Keďže ide o nádherné prírodné divadlo, pozvánka do Detvy a do jej okolia je aktuálna v ktoromkoľvek ročnom období. Podpoľanie bolo v minulosti prevažne agrárnou krajinou a formoval sa tu zvláštny spôsob stavania obydlí. Boli od seba vzdialené a roztrúsené uprostred polí a lúk. Tak vzniklo laznícke osídlenie ako jedinečný typ osídlenia. V dnešnej dobe sa stali samoty vyhľadávaným miestom na trvalé bývanie a vidiecku turistiku. Okolie Detvy je známe aj unikátnymi líniovými terasovitými políčkami. Sú jedinečnou pamiatkou, uznávanou historickou krajinnou štruktúrou a kultúrnym dedičstvom.

Terasovité políčka, Detva, turistika, Detvianske Lazy

Foto zdroj: Instagram

Neprehliadnite:
Akoby Detva obrov nemala… A ešte aj vyrezávané drevené kríže!

Dnešná Detva a jej okolie sú predurčené na pešiu turistiku a cykloturistiku. Križuje sa tu päť cyklotrás. Okruh okolo Poľany je dokonca prvá cyklomagistrála pre horské bicykle v strednej Európe! Prechádza územím okresov Detva, Banská Bystrica, Brezno, Zvolen. Trasy sú vhodné tak pre horské ako aj pre cestné bicykle.

Vyznačené cyklotrasy 

Názov trasy                                   Farba                     km
Rudohorská cyklomagistrála         červená                    53
Hontianskacyklomagistrála           červená                    20
Novohradskácyklomagistrála        červená                    72
Okruh okolo Poľany                       zelená                    127
Spojka Piešť I. – Piešť II.                  žltá                          4

Prirodzenou dominantou regiónu je majestátna Poľana. Z Detvy na Poľanu vedú štyri turistické značky.

Červená značka

Je súčasťou Rudnej magistrály, ktorá začína v Zlatých Moravciach a končí sa na Zbojskej neďaleko Tisovca. Od Stavaniska (miestna časť Detvy) sa ide po značke pod časť cvičných horolezeckých skál Kalamárky. Kamennými schodíkmi sa dostaneme hore na chodník vedúci popri chatkách na cestu pre autá, ktorá vedie zo Stavaniska a pre motorové vozidlá sa tu končí. Je tu typický detviansky prícestný kríž, panel náučného chodníka a studnička. Naproti je chodník na Kalamárku. Okolo brala je plošinu, kde bolo sídlisko doby mladšej doby bronzovej, doby železnej /keltské/ a napokon slovanské.

Nekonečné pohľady do lazníckej krajiny

Tie sú v súčasnosti pre vysokú vegetáciu obmedzené. Červená značka nás vedie potom popri horárni lesom. Les vystriedajú lúky, ktoré sú domovom obojživelníkov. Skoro na jar potešia sýtoružové a intenzívne voňajúce kríky lykovca jedovatého. Napriek tomu, že ide o jedovatú rastlinu, je chránená. V hornej časti trasy sa cesta zmení na chodník a spája sa s modrou značkou a na ceste z Hriňovej so zelenou a žltou značkou. Trasa od Stavaniska trvá asi 3 hod. Červená značka potom pokračuje cez sedlo Priehybina na Zadnú Poľanu na Kopce a do sedla Jasenová. Je tu nádherný panoramatický výhľad. Odbočky na Katrušku a Zbojnícky tanec ponúkajú ďaleké výhľady na Kyslinky alebo kraj okolo Vrchslatiny.

Modrá značka

Trasa vedie z Detvy – námestia popri cintoríne. Naproti pod kalváriou je galéria podpolianskych drevených krížov (viď link vyššie na iný článok). Značka nás vedie hore vŕškom okolo Bielej bane (ťažba piesku). Je to stuhnutý vulkanický popol spred 13 -tich miliónov rokov, teda z obdobia neogénu, keď naposledy soptila Poľana. Poľnou cestou sa dostaneme do osady Skliarovo. Odtiaľ strmo vedie chodník rovno pod Melichovu skalu. Je to obrovské andezitové bralo a miestni obyvatelia ju volajú aj Veverica. Cesta pokračuje lesom a potom po lúkach, kde sa ponúka ešte širší výhľad na južnú časť Podpoľania. Turisti obľubujú chodník naprieč lúkami do lesa na Vrchdetvu. Na rázcestí sa spojíme s červenou značkou a prídeme k chate na Poľane.

Zelená značka

Trasa sa začína na Skliarove, najprv vedie po ceste pre motorové dopravné prostriedky ku zastávke SAD Bystré – Vrátka. Možno sa tam dostať autobusom z hornej Detvy a pokračovať peknou cestou, popri Bystrom potoku a niekoľkých lazníckych domoch. Neskôr sa cesta zmení na strmý chodník a pripomína skôr tatranské prostredie. Na vodopád Bystré si treba nechať čas: je tu čo obdivovať, keď sa topia snehy, voda padá dolu viacerými prúdmi, keď svieti slnko, žiaria dúhy. A keď páli letné slnko, nič nie je lepšie ako osvieženie. Ďalej značka vedie po kovovom rebríku nad vodopádmi. Na chatu na Poľane to už nie ďaleko, chodník zavedie turistu na cestu z Hriňovej a spája sa so žltou značkou. Na ceste pod chatou sa všetky 4 značky spájajú.

Žltá značka

Trasa sa začína v osade Krivec I, pri ceste z Kriváňa do Hriňovej. Vedie cez Raticov vrch – je tam kostol a kláštor kapucínov. Turista sa dostane na zastávku SAD Bystré – Vrátka a tu sa stretne so zelenou značkou (cez Vodopády). Žltá značka vedie lesom, lúkami až na cestu z Hriňovej, tam sa spojí so zelenou značkou. Žltá značka je na Poľanu najkratšia. Využíva sa sporadicky, najmä vtedy, ak sa turista chce dostať k chate skôr ako po iných značkách. Od chaty vedie potom na Drábovku, sedlo Príslopy a na Kyslinky.

Detva a jej romantické okolie je výborný tip na turistiku s jedinečnými atrakciami i trendovou ponukou prežiť neopakovateľné chvíle pod majestátnou Poľanou.

Titulná foto: Instagram
www.detva.sk