Predvianočné upratovanie? Nepodliehajte panike. Poradíme vám ako na to a ako si prácu uľahčiť

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ORAVA upratovanie

Predvianočné upratovanie? Samozrejme, veď sa blížia sa najkrajšie sviatky roka – Vianoce. Ak ste predvianočné upratovanie ešte nestihli, nepodliehajte panike. Prinášame pár tipov, ako ho zvládnuť bez zbytočných naháňačiek. A ktorých pomocníkov by ste mali k práci prizvať, aby vám prácu uľahčili a vy ste sa pri upratovaní príliš nenadreli?

Nie ste na to sama, rodina je tím

Hoci je vianočné upratovanie náročné, dá sa zvládnuť, veď do Vianoc ostávajú ešte niekoľko dní. Umyť okná, povymetať prach z tmavých kútov, vytepovať koberce, odtiahnuť chladničku a kuchynskú linku, aby ste sa aj na týchto miestach zbavili špiny, upratať v skriniach, vyriadiť v špajze a kuchynskej linke – na jedného človeka je to roboty viac než dosť. Preto sa skúste s touto prácou podeliť so svojím partnerom a deťmi. Tento tímbuilding je osožný nielen kvôli budovaniu zodpovednosti a kompetencií, no aj pre pocit, že sa môžete jeden na druhého spoľahnúť a navzájom si pomáhate.

Nestresujte, plánujte

Alfou a omegou je upratovanie detailne naplánovať a každému členovi domácnosti prideliť úlohu aj s konkrétnym časom, dokedy by mala byť úloha hotová. Reálne odhadnite, koľko času vám zaberie triedenie vecí, umývanie okien, drhnutie kúpeľne a toalety a ďalšie práce. Vďaka tomu ešte stále môžete začať včas a vyhnete sa tomu, aby ste ešte doobeda počas Štedrého dňa behali po byte s prachovkou. Ujasnite si, ktorou miestnosťou začnete a ktorou skončíte. Odporúčame vám, aby poslednou miestnosťou na upratovanie bola kúpeľňa. Pri upratovaní všetkých izieb chodíme do kúpeľne napúšťať vodu, po handru a podobne, takže hrozí, že si už upratanú kúpeľňu zase zašpiníme.

OPRAVA upratovanie


Najprv triedenie, nakoniec dlážka

Celé upratovanie začnite triedením vecí v skriniach. Zatiaľ čo dávate bokom oblečenie, ktoré už nebudete vy ani ostatní členovia domácnosti nosiť, staršie deti si zatiaľ môžu vytriediť hračky, s ktorými sa už nehrajú, a knihy, ktoré už prečítali a nechcú si ich nechať. Nepotrebné veci nevyhadzujte. Skúste ich napr. predať, alebo porozmýšľajte, ako by ste im našli ďalšie zmysluplné využitie. Práve v predvianočnom období sa koná veľa charitatívnych zbierok, v ktorých oblečenie, hračky a knihy privítajú a urobia radosť zraniteľnejším skupinám. Poličky v skriniach utrite čistiacim prostriedkom, veci pekne poskladajte a uložte „do komínikov“, prípadne medzi oblečenie vložte vonné vrecúška či mydlo, aby to v skrini krásne voňalo. Po vytriedení vecí sa podľa plánu pustite do upratovania izieb. V každej miestnosti postupujte odvrchu dole. Povymetajte prach z rohov a kútov, dôkladne utrite stropné svietidlá, vyčistite žalúzie a dôkladne umyte okná.

Neprehliadnite:

Dôraz na hygienu JIKA

Dôraz na hygienu nesmieme podceňovať: moderné toalety a bidety ako súčasť bytovej kultúry


Umývanie okien môže byť hračka

Na pomoc si prizvite multifunkčný akumulátorový čistič okien s mokrým aj suchým odsávaním nečistôt Orava Lautus. Je kombináciou dokonale priliehajúcej stierky a odsávača. Okná najprv umyte vodou s trochou saponátu a potom ich „prejdite“ zhora dole čističom. Ten špinavú vodu odsaje ako malý vysávač do 120 ml nádržky bez kontaktu rúk so znečistenou vodou. Okná vyleští, vďaka nízkej hmotnosti sa ľahko obsluhuje a má teleskopickú tyč na čistenie vo výške. Oceníte ho aj pri čistení zrkadiel, sklenených stolov, sprchového kúta aj na suché vysávanie záclon, gauča i postelí. Po umytí okien sa pustite do utierania prachu na policiach, stole a nakoniec vysajte koberec a umyte dlážku. Nezabudnite dôkladne vyčistiť aj vypínače a kľučky.


Pomocníci na vysávanie, pranie a čistenie čalúnenia

Na vysávanie je ako stvorený extratichý a výkonný vreckový vysávač Orava Volcano s príkonom 600 W a akčným rádiom 9 metrov. Do boja s neporiadkom je vybavený bohatým príslušenstvom – klasickou hubicou, parketovou i škárovou hubicou, turbo hubicou na vysávanie vlasov a zvieracích chlpov v domácnosti a okrúhlou kefovou hubicou, ktorá vám umožní detailne povysávať čalúnenie, koberce v ťažšie dostupnom priestore aj prach z nábytku a klávesnice počítača. Hoci je extra výkonný, môže sa pochváliť hlučnosťou len 68 dB. Pri vysávaní nezabudnite ani na miesta, kde sa najviac usádza prach, roztoče a mŕtvy hmyz – za skriňami, pod posteľou, pod gaučom. Aj bytový textil by mal byť v tip-top stave.

upratovanie ORAVA


Závesy, záclony,…

posteľnú bielizeň a obrusy vyperte v automatickej práčke. Ak vám už stará doslúžila, zaobstarajte si s predstihom pod vianočný stromček spredu plnenú SLIM práčku s kapacitou 6 kg, ktorá má 15 pracích programov, funkciu Odložený štart a svojou cenou nezruinuje váš rodinný rozpočet. Na dôkladné vyčistenie nielen gauča, veľkých vankúšov v obývačke, ale aj visiacich závesov sa hodí ručný naparovač Orava Steameasy W, ktorý silou pary s teplotou 55 stupňov Celzia textílie nielen vyhladí, ale aj vyčistí – zbaví ich roztočov, baktérií aj zápachu.

ORAVA upratovanie


Predvianočné upratovanie a na čo by ste tiež nemali zabudnúť

V kuchyni odstráňte usadenú špinu a mastnotu z kachličiek aj digestora a vyčistite elektrickú rúru. Ak stíhate, rozmrazte chladničku a mrazničku, poriadne ich vyumývajte a vytrieďte potraviny, ktorým skončila doba trvanlivosti. V kúpeľni vydrhnite miesta, kde sa zvyknú množiť plesne – na okrajoch vane a umývadla. Vyleštite sprchový kút a z kachličiek odstráňte usadený vodný kameň, ak máte príliš tvrdú vodu. Keď sa vám to všetko podarí, stačí už domácnosť do Vianoc len bežne udržiavať, aby na Štedrý deň voňala čistotou. Na rýchle odstránenie omrviniek, spadnutých vlasov či chlpov domáceho miláčika môžete použiť výkonný ručný vysávač Orava VY-224 B, s ktorým skrotíte všetky nečistoty, ale dokážete ním vysať aj nechtiac vyliate tekutiny.

ORAVAupratovanie

Aby v domácnosti okrem poriadku panovala aj láskyplná atmosféra

Do upratovania sa „hecnite“, ale nebuďte na seba a svojich rodinných pomocníkov príliš prísna. Aj pri pracovnom nápore buďte milá, pochváľte svojich pomocníkov aj za malé úspechy pri upratovaní, motivuje ich to k tým väčším. Ak je vám jasné, že plán sa rúca a nestihnete urobiť všetky naplánované aktivity, niektoré pracovné činnosti škrtnite. Môžete ich predsa spraviť aj v novom roku. Keď sa pustíte do pečenia, odmeňte muža aj deti drobným vianočným pečivom. A hlavne nezabudnite, Vianoce budú tak či tak, aj keď nestihnete utrieť dlážku za mrazničkou a rúra nebude vypulírovaná.
Hlavne nech sú Vianoce šťastné, veselé a pohodové!

Viac informácií o pomocníkoch na upratovanie nájdete na:

www.orava.eu